← Zpět na všechny tipy

Zajímejte se, než si objednáte výměnu svých oken...

Okna jsou jedním z velmi důležitých stavebních výrobků, kterým je třeba věnovat při jejich koupi velkou pozornost. Vždy se jedná o dlouhodobou investici, kterou je potřeba pečlivě uvážit.

Společností, které nabízejí plastová okna a dveře, je na trhu tolik, že je velmi těžké se v záplavě nabídek orientovat. Pevně věříme, že tento článek Vám odpoví alespoň na některé Vaše dotazy a nasměruje Vás tím správným směrem. Našim jediným cílem je, abyste si vybrali co nejlepšího dodavatele, který je Vám schopný poskytnou kvalitní výrobek a služby za přijatelné ceny.

Nejčastěji se nyní provádí výměna starých nevyhovujících oken za okna plastová. Plast (PVC) je jako materiál pro okna a dveře velmi vhodný, ale to samotné nestačí. Tento materiál má dobrou barevnostálost a snadno se udržuje. Velmi důležité však je, jak je vyroben samotný plastový profil oken a jak je samotné okno instalováno do skeletu stavby. Je dobré si také říct, jaké jsou na taková okna kladeny technické požadavky.

Plastové okno musí:

  • mít takovou plochu a tvar, aby byly zajištěny nároky na osvětlení vnitřních prostor,
  • odolávat tlaku vzduchu, chcete-li větru dle větrné oblasti a poloze stavby,
  • být vodotěsné,
  • zajišťovat požadovanou úroveň tepelné ochrany a ochrany proti hluku,
  • zajistit přirozenou výměnu vzduchu, splňovat požadavky spojené s vyloučením výskytu vlhkosti.

Jak vidíte, kladených nároků je mnoho, ale ne každý je dokáže splnit. Proto se nyní zaměříme na některé parametry plastových oken, které ovlivňují výše uvedené požadavky, a je dobré o nich vědět.

Prvním důležitým parametrem je počet komor plastového profilu. Obecně by se dalo říct, že čím více, tím lépe. Ale toto tvrzení má svá úskalí. Někdy mohou být počítány komory profilu špatně. Setkáváme se také s tím, že jsou plastové profily vyrobeny sice s velkým počtem komor, ale tyto jsou neúčinné a paradoxně spíš vlastnosti profilu zhoršují. Proto se jednoznačně vyplatí, zajímat se o kolika komorový systém se jedná a je-li profil vyroben renomovaným výrobcem.

Druhý důležitý konstrukční prvek je tvar a materiál výztuhy plastového profilu. Nevhodná kombinace materiálu a tvaru sice dokáže srazit cenu, ale především může výrazně zhoršit vlastnosti samotného okna. Špatně vyrobené okno se deformuje, rychle ztrácí životnost a je předmětem neustálých reklamací.

Třetím a rozhodně ne posledním parametrem je tloušťka vnějších stěn plastového profilu. Že se jedná o velmi důležitý parametr, dokazuje i to, že se k tomuto problémů vztahuje ČSN EN 12608. Dle uvedené normy profily třídy A musí mít přesně definované vnější stěny tloušťky 3 mm, dle třídy B pouze 2,5 mm. V obou případech s výrobní tolerancí ± 0,2 mm. S výjimkou firmy VEKA AG téměř všichni výrobci profilů vyrábějí a nabízejí i úsporné varianty svých systémů ve třídě B. Protože zákazníci v naprosté většině o tom nemají ani tušení, je nutné se zde o tomto zmínit. Asi není třeba dlouze vysvětlovat, že profily třídy „A“ mají daleko lepší technické vlastnosti. Všechny uvedené parametry garantují nejen vynikající rozměrovou stálost oken, ale i dlouhou životnost, bezvadnou funkci a také především ovlivňuji cenu plastových oken a dveří. Zde bych se rád vrátil na začátek tohoto článku a opět připomněl, že koupě okna je dlouhodobá investice a ne zrovna malá. Na trhu je nyní k dostání spousty oken, které jsou „laciné“, ale jen zdánlivě. Je na každém, jestli nyní zvolí kvalitu a je ochoten ji zaplatit.

Naše společnost OKNOSERVIS s.r.o. spolupracuje s největším evropským výrobcem plastových profilů německou společností VEKA AG, která je považována za vlajkovou loď ve vývoji a výrobě okenních profilů. My k těmto profilům přidáváme kvalitní výrobu realizovanou na nejmodernějších CNC strojích, bohaté příslušenství a bezvadnou odbornou montáž, kdy výsledkem jsou tisíce spokojených uživatelů a stovky realizovaných projektů.