← Zpět na všechny tipy

Rosení skel zevnitř místnosti

Trápí Vás rosení skel zevnitř místnosti? Máte na parapetech v zimních měsících vodu? Rádi Vám vysvětlíme, čím tento jev bývá nejčastěji způsoben a jak můžete srážení vlhkosti předcházet nebo jej alespoň omezit.

Pokud dochází k rosení skel zevnitř místnosti, je to zapříčiněno kondenzací vlhkosti (vodních par) na stěnách skel. Z oken pak stéká voda na vnitřní parapet a může docházet k navlhání ostění, tvorbě plísní a opadávání maleb či dokonce omítek.

K tomuto jevu dochází zejména v chladnějších obdobích a nejvíce při mrazech, kdy jsou okna a dveře ochlazovány zvenčí a díky tomu se vlhkost obsažená ve vzduchu uvnitř místnosti nebo budovy zkondenzuje na vnitřní straně skla, rámu a křídle okna nebo dveří. Dochází k tomu v místnostech s vyšší vlhkostí = 50% a výše (WC, koupelny, kuchyně, atd.), v místnostech s nedostatečným vytápěním (sklep, podkroví, atd.) a nedostatečným větráním. Dále může k rosení skel docházet u novostaveb nebo domů, kde byly prováděny stavební úpravy. Tyto stavby jsou vlhké a je třeba vyčkat jejich vysušení, které může trvat i delší dobu.

Kondenzace vlhkosti na chladných plochách je fyzikální jev, který nelze zcela odstranit, ale lze ho za určitých podmínek omezit.

Všechna moderní okna a dveře jsou osazeny kvalitním těsněním, které zabraňuje profukování, zatékání a úniku tepla. Na druhou stranu však zabraňuje také úniku vlhkosti vzniklé uvnitř místnosti, proto je potřeba pravidelně větrat, případně používat funkci mikroventilace u OS oken (otvíravých/sklopných).

Jak snížit vlhkost v bytě:

  • pravidelně větrejte, zejména v koupelně a kuchyni (3x denně po dobu 5-8minut),
  • nesušte prádlo v bytě, při vaření zapínejte digestoř,
  • zavírejte za sebou při koupání dveře do koupelny,
  • zajistěte dostatečné proudění vzduchu,
  • udržujte v bytě vlhkost max. 50%,
  • teplota v interiéru by neměla klesnout pod 21°C,
  • topná tělesa umístěte pod okna a
  • nábytek instalujte kousek od stěny.

Nejjednodušším řešením je krátké, ale intenzivní větrání. Větrání místnosti by mělo probíhat 3x denně po dobu 5-8minut. Tak se tepelné ztráty omezí na minimum a nedochází k prochlazení povrchů, ale pouze k výměně vzduchu. Za tuto dobu větrání se nahromaděná vlhkost dostane ven, stěny nepromrznou a po ukončení větrání stoupne rychle teplota uvnitř místnosti na normál.