← Zpět na všechny tipy

Okenní profily třídy A a B dle ČSN EN 12608

Jednou z nejčastěji kladených otázek je, jaký je rozdíl mezi jednotlivými plastovými profily pro výrobu oken a dveří. Podle čeho si tedy vybrat to nejlepší, nejkvalitnější a přitom, pokud je to možné, i to nejlevnější okno?

Dvě velmi jednoduché otázky provokují polemiku odborníků a laické veřejnosti již několik roků. To také odráží skutečnost, že je v současné době na trhu velké množství profilů pro výrobu oken a dveří. V nabídce různých firem je nepřeberné množství profilů různých tvarů, typů, barev, stavebních hloubek, vícekomorové profily atd. A to už vůbec není řeč o síle marketingových kampaní vztahujících se k jednotlivým výrobcům a plastovým profilům…

Ale málokdo upozorňuje na snad nejdůležitější technický parametr profilů jako je tloušťka stěn, a tím zajištění stability a životnosti. Nikdo se také nezmiňuje o pevnosti svárů, možnosti použití izolačních trojskel (váha) a možnosti řešení větších rozměrů (statika a architektura). Zkusme tedy na některé otázky vztahující se právě k technickým parametrům odpovědět. Dnes se zaměříme na velmi živě diskutovanou problematiku rozdělení profilových systémů dle tloušťky vnějších stěn.

Rozdělení profilových systémů dle evropské normy (u nás ČSN EN 12608) na třídy vzbuzuje obzvláště ve střední Evropě silné emoce:

  • třídu A (s tloušťkou vnější stěny 303 mm)
  • třídu B (s tloušťkou vnější stěny 2,7 mm)
  • třídu C (s tloušťkou vnější stěny 2,5 mm)

Názory na tuto problematiku jsou v ČR velmi různorodé a debatu mezi sebou vedou především dodavatelé profilových systémů. Odborníci stejně tak jako laická veřejnost spíše vyčkávají, jak tato debata dopadne. Proto Vám nyní přinášíme několik poznatků z německého trhu, jednoho z největších producentů profilových systémů.

Německý trh jako jeden z mála zatím „odolává“ nájezdům B a C profilů převážně z Ruska a Bulharska, a tak udržuje povinnost dodávat pouze profily třídy A. Nyní ale i německý trh začíná řešit levnější konkurenci z východu. Tím vzniká debata, zda dát přednost kvalitě a dobrému jménu nebo ustoupit trhu a profily skupiny B se zařadí do standardů. Nejvýznamnější představitelé organizací rozhodujících o kvalitě jednoznačně trvají na kvalitě a nechtějí ustoupit lobbistům. Dokonce hrozí odchodem ze společenství určujícího kvalitu (GKFS). Jednoznačně poukazují na fakt, že ústupkem s povolením profilů B vzniknou problémy s chováním při zatížení, deformaci a svařovacích schopnostech.

V současné době se v EU, ČR nevyjímaje, používá minimálně 50 % B nebo dokonce C profilů. VEKA AG garantuje 100 % svých profilů v tloušťce 3 mm a nikdy nebude B profily vyrábět.

Společnost VEKA AG, jako největší výrobce plastových okenních profilů, je hlavním propagátorem čistého trhu. Technici VEKA AG provedli ve svých laboratořích řadu měření, kde srovnávali vlastnosti identických profilů, jednou s vnějšími stěnami tloušťky 3 mm (A), a pak s tloušťkou 2,7 mm (B). Výsledky měření jednoznačně potvrdili argumenty odborníků.

Měření ukázala následující rozdíly mezi profily třídy A a profily třídy B:

  • Odolnost proti prasknutí/pevnosti v rozích - u třídy A až o 20% vyšší než u třídy B.
  • Průhyb a kroucení - u třídy A až o 12% nižší než u třídy B.
  • Vytržení šroubů - u třídy A až o 12% nižší než u třídy B.